Gość
Mail (opcjonalnie i niepublicznie)
ile jest ? (test antyspamowy)

W życiu pomogły mi dziesiątki osób. Teraz ja chcę swoją pasją pomóc chociaż jednej. Wierzę, że się uda. Czytaj, jeśli chcesz zobaczyć, czy ta wiara wystarczy :)

2012
Islandia 2
2209 km
relacja live

Rok bez wyprawy, za to z paroma osobistymi rekordami. Najcenniejszym było przejechanie 330 km w jeden dzień, co udało mi się dzięki jechaniu za Krzyśkiem Górnym :)

2011
Projekt 300
330 km
relacja + film

Była ostatnim krajem Skandynawii, który mi pozostał do zdobycia po 2008 roku. W 2009 plany nie wypaliły. Wreszcie w 2010 dopiąłem swego, mimo że kilka miesięcy wcześniej wulkan Eyjafjallajokull napędził mi sporo strachu. Podróż jak z bajki :)

2010
Islandia
4010 km
relacja live
informacja o filmie
wpisy o Islandii
trochę zdjęć

Plany zmieniałem co tydzień, a w końcu zostałem "skazany" na Polskę. "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - stara prawda. Ruszyłem więc tam, gdzie nie byłem. Samotnie, z namiotem, odwiedzając Przyjaciół i odkrywając piękno Ojczyzny.

2009
Polska
1958 km
wstęp
samotne Tour de Pologne
relacja live
zdjęcia

Wraz z Marcinem Nowakiem, żywiąc się owsem i "maryjkami" w 55 dni przejechaliśmy 9 państw i 16 wysp, okrążyliśmy Bałtyk, przeżyliśmy 23 dni za kołem podbiegunowym, dotarliśmy z Katowic do końca najdalszej drogi świata i szczęśliwie wróciliśmy.

2008
Nordkapp
6903 km
przygoda na Północy

W wakacje pracowałem na podróż'08, a urlop był krótki. Przejechałem więc tylko kawałek Pomorza. Dodatkowo, z końcem sierpnia udało mi się coś, co od dawna chciałem zrobić: Katowice-Łódź w 1 dzień.

2007
Pomorze i Łódź
280+221 km

Budapeszt marzył mi się od paru lat. Spontaniczna, wesoła, bardzo udana majówka z Grażyną, Krystianem i Danielem. 9 dni czystej przyjemności.

2007
Budapeszt/Bratysława
1053 km
przygoda węgiersko-słowacka

Razem z Piotrkiem Piszczkiem. To miała być wyprawa życia. I w zasadzie była (wtedy), choć prawie nic nie poszło tak jak miało. Trwała 24 ciężkie dni. Skończyła się źle, ale dziś wspominam tylko to, co dobre.

2006
Rzym/Watykan
2317 km
przygoda Rzymska

Chciałem odwiedzić Znajomych sprzed roku, i - wydłużając trasę - poznać nowych. W trakcie tych 16 dni osiągnąłem dystanse, z których do dziś jestem dumny :) - oscylujące wokół granicy 200 km dziennie.

2005
Polska
1574 km

Moja 1. samotna wielodniowa wyprawa. Trwała 8 dni. Ogromne osobiste przeżycie. Poznałem wielu wspaniałych ludzi i pokochałem podróże.

2004
Polska
855 km

Podróże rowerowe > piotr mitko .com

Schmittko the Cyclist

"Islandia jest jak Kobieta"

reż. Piotr Mitko
premiera: 6.11.2010


Film "Islandia jest jak Kobieta" został nakręcony w czasie 6-tygodniowej samotnej wyprawy rowerowej, latem 2010 roku. Ukazuje raczej wrażenia, niż wydarzenia. "IJJK" to film amatorski, niezależny, niekomercyjny i niedoskonały :)

Na premierę przybyło bez przymusu 120 osób. Jak dotąd, na 29 pokazach film zgromadził ponad 3,5 tys. widzów. Największym sukcesem była prezentacja "Islandii..." na gdyńskich Kolosach 2010.

"znakomity, poruszający osobisty film z samotnej rowerowej podróży dookoła Islandii"
kolosy.pl

Zwiastun:

Zobacz też materiał, którego nie ma w filmie

oraz fragment premierowej wersji


Opinie

Pozwolę sobie zacytować kilka autentycznych, niesponsorowanych opinii:

Moi znajomi - starzy wyjadacze i oglądacze Kolosowi twierdzą, że to jedna z najlepszych prezentacji ostatnich lat
Ewa

Prezentacja niesamowita, jestem pod ogromnym wrażeniem. Jedna z najlepszych jakie kiedykolwiek widzialam!!
Marta

Pokaz był świetny! Zdjęcia zapierały dech w piersiach, a niesamowite, sensualne doznania podczas, np. oglądania Twego pobytu w Lodowej Lagunie są bezcenne. Magia, magia i jeszcze raz magia! Odkryłeś rąbka tej enigmatycznej krainy w sposób naprawdę ciekawy i intrygujący. Koncepcja filmu była mistrzowska. Burzliwa kobieta, podróż w nieznane. Uwielbiam Twoje poczucie humoru ;). Ten obraz nasączony był pięknem, które z wielką przyjemnością dawkowałam. Także w tym eterycznym, duchowym wymiarze. Dziękuję jeszcze raz - za ten kawałek Islandii ;)
Paulina

Mogłabym ten film jeszcze nieskonczenie wiele razy oglądać.
Goga

chciałbym pogratulować Panu najlepszej "kolosowej" produkcji jaką kiedykolwiek widziałem.
Piotr

Muszę przyznać, że już dawno żadna "super - kinowa produkcja" nie zostawiła we mnie takiego śladu jak Twoje autorskie dzieło, czy jak to nazwałeś "kiczowaty filmik". Dobrze, że jesteś panie Piotrze. Świat Cię potrzebuje :P
Ania

Jeden z najbardziej wzruszających i inspirujących filmów jakie widziałem.
Robert

Jestem pod ogromnym wrażeniem. Trudno opisać słowami. Oszczędny, refleksyjny, trzymający w napięciu, lakoniczne sugestywne komentarze, fantastycznie dobrana muzyka.
Ela

Film dla mnie jest magiczny. Oprócz przecudnych pejzaży, malowniczych krajobrazów i niezwykłej fabuły, zawiera sporą dawkę niebanalnego optymizmu, hektolitry nadziei oraz czar wspomnień. Pełen wrażeń, kolorów, chwilami wręcz zapachów. Ukazuje wewnętrzne zmaganie się człowieka ze sobą, hart ducha i cały wachlarz emocji. Od delikatnych wzruszeń po nietłumiony gniew, niestrudzony upór i konsekwencję w realizacji celu. Film, który poruszy do głębi każdego zgorzkniałego realistę. Tytuł doskonale odzwierciedla temat tęsknoty, pragnień, czas oczekiwania, w końcu, decyzji o rozstaniu. Film jest też kwintesencją polskości, nie tylko ze względu na epickie "dłużyzny"... Oczywiście dzieło okraszone szczyptą humoru reżysera. Być może jest to, jak dotąd, najbardziej osobisty spośród filmów Piotra i nie da się go wcisnąć w sztywne ramy niektórych gatunków, jednak z pewnością jest bardzo dojrzały, co czyni go dziś niezwykle rzadką, unikalną wręcz produkcją kina niezależnego...
Błażej

Nie było łatwo zrealizować ten film, i to nie tylko dlatego, że Islandia uchodzi za kraj, w którym warunki do jazdy rowerem są najtrudniejsze w Europie. Piotr Mitko w sześć tygodni przemierzył 4 tys. km wzdłuż wybrzeży wyspy, przez cały ten czas wytrwale ładując swoją kamerę za pomocą chałupniczo zmajstrowanej przez kolegę prądnicy. Dzięki temu udało mu się uchwycić i uwiecznić mnóstwo różnorodnych aspektów samotnej podróży. Film zarówno oddaje atmosferę odwiedzanych miejsc, jak i dokumentuje stan uczuć oraz refleksje towarzyszące rowerowej tułaczce w cieniu wulkanów. Wyrazisty bohater, wyrazista podróż i wyspa, która potrafi dać się we znaki, nawet najbardziej w niej zakochanym.
Piotr Tomza - podróżnik, laureat Nagrody im. Andrzeja Zawady (2008). Współzałożyciel Magazynu Podróżników „Globtroter”, współpracownik m.in. „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego” i „Klimatów Krakowa”. Redaktor serwisu kolosy.pl


Film pokazywany był w:

2010
4 XI Mikołów - Miejski Dom Kultury
6 XI Katowice - DA Centrum (sala Gościa Niedzielnego)
22 XI Katowice - DA Centrum (ośr. Duszpasterstwa Akademickiego)
27 XI Katowice - probostwo Katedry Chrystusa Króla
11 XII Wrocław - II Wrocławskie Spotkania Podróżników Rowerowych
12 XII Katowice - Młodzieżowy Dom Kultury na os. 1000-lecia

2011
20 I Sosnowiec - Koło Geografów Uniwersytetu Śląskiego (Wydział Nauk o Ziemi)
20 II Katowice - MDK Murcki
24 II Poznań - Akademicki Klub Górski Halny (Politechnika Poznańska)
11 III Gdynia - Kolosy 2010
19 III Warszawa - Kolosy Post Scriptum
9 IV Katowice - Franciszkański Dom Rekolekcyjny w Panewnikach
16 IV Bielsko-Biała - Fundacja Drachma
28 IV Katowice - MDK Bogucice-Zawodzie
6 V Tychy - Klub Tychy Wilkowyje
26 VI Kraków - I Letnie Spotkania Podróżników (Dworek Białoprądnicki)
2 IX Wschowa - Twórcze Horyzonty
18 XI Katowice - Sportowa Akcja Społeczna (Gimnazjum nr 19 w Piotrowicach)
5 XII Strzelce Opolskie - Zespół Szkół Zawodowych

2012
13 I Gliwice - Zespół Szkół Ekonoimczno-Usługowych
24 III Katowice - X Festiwal Slajdów Podróżniczych (Uniwersytet Śląski)
12 IV Katowice - Chrześcijańskie Stowarzyszenie Akademickie
2 V Jagodna - I Bystrzycki Rajd Rowerowy
23 VI Katowice - Silesia Adventure Race
25 VI Katowice - kino Światowid
28 VI Katowice - parafia na Tysiącleciu Dolnym
9 VII Reykjavik - Biblioteka Miejska
22 IX Dąbrowa Górnicza - I Zagłębiański Rajd Przygodowy
3 X Kraków - AGH, Wydział Humanistyczny AGH (Kulturoznawstwo)

Serdecznie zapraszam do obejrzenia "Islandii...". Narazie taka możliwość zdarza się podczas pokazów, których daty znajdują się w żółtej ramce na stronie głównej. Film będzie docelowo zamieszczony w internecie, ale jeszcze nie jest pewne w jakiej wersji, ani kiedy. Na pewno będzie się pojawiać w częściach i bez pośpiechu :) Film był jak dotąd pokazywany w różnych wersjach - lepszych lub gorszych. Wasz odbiór i nadsyłane opinie stanowią dla mnie wielką pomoc w wyborze scen, które znajdą się w wersji finalnej - dziękuję wszystkim, którzy już przyczynili się do wielu poprawek. Serdecznie zapraszam na następne pokazy! Wstęp wolny.

Plakat promujący pokaz wykonało Studio Artberry.

W sprawie organizacji pokazów filmu proszę pisać: piotr.mitko@gmail.com
Skomentuj


Jeśli nie jest zaznaczone inaczej - tekst, zdjęcia, HTML © Piotr Mitko, piotrmitko.com, szmitt.com
Powielanie treści bez zgody autora jest łamaniem prawa

Zgodnie z dyrektywą UE informuję, że moja strona serwuje nieszkodliwe ciasteczka, aby przyjemniej Ci się ją czytało :)